Natrysk Airless KREMLIN-REXSON

Technologia natrysku AIRLESS

 

Zasada działania

Rozpylanie AIRLESS® polega na przetłoczeniu materiału lakierniczego przez niewielką dyszę pod wysokim ciśnieniem. Atomizacja jest uzyskiwana jedynie dzięki ciśnieniu hydraulicznemu, bez udziału powietrza. Pistolet jest zasilany materiałem tylko przez jeden przewód. Pompa zasilająca musi dostarczać ciśnienie, które w zależności od zastosowania - wynosi od 90 do 360 barów.
 
natrysk - kremlin-rexson
 
Nastepujace parametry mają wpływ na dobrą jakość:
Lepkość, wypełniacze, ciśnienie materiału, rozmiar dyszy. Pistolet posiada iglicę środka kryjącego uruchamianą spustem, który steruje otwieraniem i zamykaniem gniazda zaworu. Dysza z węglika wolframu, która jest zamontowana w specjalnej wkładce, znajduje się pod gniazdem zaworu. W przypadku farb szybkoschnących lub z wypełniaczami, zastosowanie odwracalnej dyszy pozwala na szybkie odetkanie bez konieczności demontażu i używania narzędzi.
 

Strumień zależy wyłącznie od dyszy:

- jej otwór wylotowy wyrażony w odpowiadającej mu średnicy, określa natężenie przepływu dyszy
- jej kąt obróbki określa szerokość strumienia.
 

Pompy AIRLESS®

 
Zasysają farbę ze zbiornika i przetłaczają ją pod dużym ciśnieniem przewodem do pistoletu. Są to pompy tłokowe, a czasami pompy przeponowe. Silniki pomp mogą być pneumatyczne (najczęściej spotykane), elektryczne lub cieplne. Pompy pneumatyczne tłokowe są wyposażone w silnik pneumatyczny o ruchu posuwisto-zwrotnym. Definiuje się je według ciśnienia i natężenia przepływu, jakie wytwarzają. Ciśnienie środka kryjącego jest określane przez ciśnienie powietrza wejściowego pomnożone przez przełożenie pompy. Natężenie przepływu (wydajność) jest określane przez maksymalną wybraną częstotliwość suwów (cykli) pomnożoną przez pojemność skokową pompy.
 
Filtrowanie
Fitrowanie odbywa się na kilku etapach i ze zwiększającą się dokładnością w celu "przesiania" środka kryjącego i tym samym uniknięcia zatkania dyszy: - Filtr AIRLESS®, wyposażony w sitko o rozmiarze zależnym od dyszy, filtruje środek kryjący na wyjściu z pompy.
- Filtr na rękojeści pistoletu uzupełnia filtrowanie produktu. Rozmiar oczek równy
jest jednej trzeciej średnicy odpowiadającej mu dyszy.
- Filtr siatkowy na końcu ssaka jest zanurzony w zbiorniku z materiałem lakierniczym.
 
Straty ciśnienia
Nakładanie farby w systemie AIRLESS® wymaga przewodów znacznej długości i jest przeznaczone dla produktów dość lepkich. Straty ciśnienia w przewodach są znaczne i dlatego należy brać je pod uwagę przy obliczaniu docelowego ciśnienia pompy.
 
Istnieją dwa rodzaje dysz:
- Dysza odwracalna: pozwala na szybkie przetykanie. Po ręcznym odwróceniu dyszy na kilka sekund przy jednoczesnym naciskaniu spustu pistoletu, ciśnienie środka kryjącego odblokowuje dyszę.
- Dysza płaska: zapewnia bardzo cienki i idealnie regularny strumień, bez "strzępków".
 
dysza odwracalna, dysza płaska